ODSTAWIENIE DZIECKA OD PIERSI – KIEDY PODJĄĆ TĄ DECYZJĘ I JAKIE SĄ NA TO SPOSOBY?

Karmienie piersią ze względu na swoje liczne walory, jest niezmiernie ważne w życiu dziecka i mamy. Przychodzi jednak czas, kiedy mama musi odstawić dziecko od karmienia piersią. Jest to dla obojga niezwykle trudny okres. Kiedy podjąć tą decyzję i jakie są na nie sposoby radzi położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Eksperci radzą jak karmić

Jak do karmienia naturalnego odnoszą się eksperci?  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby przez okres pierwszych 6 miesięcy karmić dziecko wyłącznie piersią. Po tym czasie rekomenduje się wprowadzenie nowych produktów kontynuując karmienie piersią do
2 roku życia dziecka lub dłużej. Bardziej otwarta na zalecenia wydaje się być  Amerykańska Akademia Pediatrii , która sugeruje karmienie piersią przez 12 miesięcy i dłużej, jeśli karmiąca matka poczuje taką potrzebę. Jednak przez pierwsze 6 miesięcy zaleca się karmienie wyłącznie piersią.

Kiedy „odstawić“ dziecko?

Włączając do diety nowe produkty, sami ograniczmy liczbę karmień, a może okazać się to początkiem okresu odstawienia dziecka od karmienia piersią. Jeżeli  matka i dziecko są na to gotowi, matka może powoli przestawać je karmić piersią. Stopniowo wykluczamy niektore karmienia, które wchodziły w dzienny cykl. Dla dużego grona dzieci najistotniejsze jest karmienie wieczorne lub nocne, ponieważ zaspakajamy wtedy potrzebę bliskości dziecka z matką. Sesje wieczorne zatem próbujemy ograniczyć na samym końcu. Dobrze jest wyznaczyć sobie pewien czas na odstawienie dziecka od karmienia piersią. Mogą to być np. 2-3 tygodnie. Mama musi zwrócić uwagę na swoje piersi – czy nie robia się nabrzmiałe, czy nie dochodzi do zastoju pokarmu. Pomocny może okazać się napar z szałwi, mięty i orzechów laskowych. Wypijamy go kilka razy dziennie.

Zdarza się, że dzieci same „odstawiają się od piersi“, tzn. w pewnym momencie przestają domagać się ssania i jedzą z apetytem inne pokarmy.  Może to nastąpić z dnia na dzień. Natomiast jeżeli dziecko nadal wykazuje potrzebę bycia przy piersi, a my jesteśmy zdecydowane na rezygnacje ze wspólnego karmienia, musimy być konsekwentne. W porach karmienia dajemy dziecku inny pokarm. Staramy się go zajać zabawą i okazujemy dużo miłości. Zwracamy więcej uwagi na to, żeby przytulać dziecko i stworzyć atmosfere podobną do tej podczas karmienia piersią.

„Mamy na to czas“

Warto pamiętać, że jeśli na danym etapie wieku dziecka jest nam trudno odstąpić od karmienia, to może warto wstrzymać się z tą decyzją i poczekać na lepszy moment. Organizm matki w czasie odstawienia od piersi zabezpiecza dziecko, ponieważ skład jego zaczyna przypominać początkową siarę. Jest to mechanizm, który powala na usamodzielnienie się potomka.

Nie ma dobrego czasu na odstawienie dziecka od karmienia piersią dla wszystkich. Każda mama i dziecko będą potrzebowały indywidualnego czasu laktacji. Jeżeli mama czuje, że ten moment jeszcze nie nadszedł, nie powinna się przejmować zaleceniami lekarzy, tylko spełniać się nadal w karmieniu naturalnym.