Od 5 marca e-dowody osobiste

Od 5 marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie tzw. e-dowodów, czyli nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Nowy dowód ma być narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Ma służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej i do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Jednak dotychczas posiadanych dokumentów nie trzeba będzie wymieniać – zachowają ważność. Chętni będą jednak mogli wymienić dowód wcześniej.

Nowy dowód osobisty – do czego będzie służył?

E-dowód będzie wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej (tzw. profil osobisty), to on umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym – będzie on tak samo ważny, jak podpis własnoręczny. Przy odbiorze dokumentu trzeba będzie ustalić dwa numery PIN. Pierwszy będzie potrzebny przy logowaniu do różnego rodzaju usług, drugi posłuży do składania podpisu elektronicznego.

E-dowód będzie również służył do potwierdzania obecności jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń usług medycznych. Ponadto będzie zawierał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która – jak zapewniają autorzy projektu – zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach. Zmiana nie oznacza, że wszyscy będziemy musieli natychmiast składać wnioski o nowe dokumenty. Ich wymianę zaplanowano na 10 lat. Nie ma więc obowiązku robienia tego natychmiast.

 


One thought on “Od 5 marca e-dowody osobiste

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.