Niezwykły kabaret, niezwykły koncert – „Piwnica pod Baranami” w sali w Zalasewie

Piwnica w kamienicy przy Rynku Głównym 27 w Krakowie jest miejscem legendarnym. Mieści się tam siedziba chyba najlepszego w historii  Polski powojennej kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Miejsce to owiane jest legendą już od wieku XV i XVI, gdyż według badaczy polskiej literatury gościli tam Jan Kochanowski, Mikołaj Rej i Łukasz Górnicki – najwybitniejsi pisarze polskiego renesansu. Współczesna historia lokalu w gotyckich podziemiach Pałacu Pod Baranami zaczęła się w 1956 roku na fali odwilży w komunistycznej Polsce, kiedy powstał tu słynny, działający do dzisiaj kabaret. Każdy koncert w wykonaniu artystów tego kabaretu jest wielkim wydarzeniem. Magnesem dla stałych bywalców i przygodnych gości są niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, piękna liryka i wspaniałe pieśni „piwnicznych” kompozytorów.

Tak było także 22 listopada w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie. Podziwiać mogliśmy Tamarę Kalinowską, Dorotę Ślęzak,  Krzysztofa Janickiego, Tadeusza Kwintę, Leszka Wójtowicza.

Przez cały czas spektaklu odczuwaliśmy niezwykłą atmosferę,  ducha założyciela „Piwnicy” Piotra Skrzyneckiego i jego wypowiedziane niegdyś słowa: „Jesteśmy wysepką w morzu bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji, przemocy. Jesteśmy wysepką. Bo kto to są artyści?”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.