Nie pokonał ich nawet żar z nieba

Niemal 700 zawodniczek i zawodników stawiło czoła w niedzielę 1 września 2019 roku w Swarzędzu nie tylko dystansowi IV Półmaratonu Szpot Swarzędz, ale przede wszystkim lejącemu się z nieba żarowi . W tak ekstremalnej temperaturze nie rozgrywano dotychczas chyba żadnego biegu długodystansowego w tym mieście. Już w momencie startu, czyli o godzinie 10.00 temperatura powietrza przekraczała 27 stopni Celsjusza. Nic zatem dziwnego, że zarówno Organizator – Ireneusz Szpot, jak też goście honorowi – olimpijczycy Szymon Ziółkowski i Michał Bartoszak apelowali przed startem o rozwagę, nawet kosztem „odpuszczenia” tempa na nowe rekordy życiowe .

Na trasie przygotowano aż cztery bufety z wodą, w siedmiu miejscach ustawione zostały kurtyny wodne, pojawiły się skrzynie z kostkami lodu. Z drugiej strony od kilku  miesięcy wiadomym było, że przygotowana została nowa, płaska, szybka trasa . Czy zdrowy rozsądek zwycięży – to pytanie zadawali sobie niemal wszyscy zgromadzeni na swarzędzkim Rynku, gdzie o godzinie 10-tej rozległ się wystrzał z armaty Swarzędzkiego Bractwa Kurkowego, który był sygnałem do rozpoczęcia rywalizacji .

Od pierwszego kilometra na czele biegła dwójka biegaczy – Zbigniew Kledzik z Chomiąży Szlacheckiej i Marcin Stokowski z Pobiedzisk.  Na ósmym kilometrze decydujący – jak się później okazało-  atak przypuścił Z. Kledzik i to on z czasem 1:16:10 jako pierwszy minął linię mety na tartanowej bieżni Stadionu Miejskiego w Swarzędzu. Miejsce drugie zajął Karol Kazikowski z Poznania  z czasem 1:20:09, a miejsce trzecie Dawid Jagła z Jarocina z rezultatem 1:20:41 . Wśród pan triumfowała Monika Brzozowska z Czerwonaka z czasem 1:28:52, miejsce drugie zajęła Ewelina Kasprzak z Gruszczyna k/Swarzędza – rezultat 1:33:39, a trzecie Dorota Przybysz z Grodziska Wlkp. z wynikiem 1:34:20.

W klasyfikacji na Najlepszą Wielkopolankę i Najlepszego Wielkopolanina zwyciężyli Monika Brzozowska i Karol Kazikowski. Natomiast puchary dla Najlepszej Swarzędzanki i Najlepszego Swarzędzanina z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka odebrali Ewelina Kasprzak i Mateusz Jaśniewicz .

IV Półmaraton Szpot Swarzędz ukończyło w tych naprawdę ekstremalnych warunkach 683 biegaczy.  Zostały ustanowione rekordy nowej trasy, ale nie rekordy imprezy. Tuż po zakończeniu sportowej rywalizacji przeprowadzono kolejną aukcję , z której całkowity dochód zostanie przekazany na dalszą rehabilitację 11-letniej swarzędzanki Nikoli Kubiak walczącej od  ponad 7 lat z nowotworem złośliwym. Łącznie wylicytowano  prezenty m.in. z Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz oraz prace wykonane przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu na kwotę 780 złotych . Pieniądze zostaną przekazane Fundacji „Zdążyć z pomocą” której podopieczną jest Nikola.

„Bardzo dziękujemy Miastu i Gminie Swarzędz – współorganizatorowi Półmaratonu, naszym Partnerom, wolontariuszom, służbom ratowniczym i technicznym za zaangażowanie i  bardzo dobrą współpracę”  – powiedział Organizator imprezy Ireneusz Szpot. „Dziękujemy także partnerom medialnym , a szczególnie Radio Meteor – realizatorom pierwszej w historii naszych imprez relacji telewizyjnej w formule Live . Szczególne podziękowania kierujemy w stronę uczestników IV Półmaratonu Szpot Swarzędz, którzy skutecznie i z rozwagą stawili czoła wyjątkowo trudnym, wręcz afrykańskim warunkom w jakich rozegrany został bieg. Zapraszamy już teraz  do Swarzędza 31 maja 2020 roku na 9.bieg 10 km Szpot Swarzędz” – dodał I.Szpot .

(maw)

Foto : Natalia Malicka, Aldona Młynarczak, Jerzy Kot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *