Juniorki starsze Lider Swarzędz w Finale Młodzieżowego Pucharu Polski!

W miniony weekend w Poznaniu i Gdańsku odbywały się turnieje półfinałowe Młodzieżowego Pucharu Polski, juniorki starsze Lider Swarzędz są w Finale Młodzieżowego Pucharu Polski.

8 najlepszych zespołów Juniorek Starszych U19K rywalizowało o awans do ścisłego finału. Swarzędzanki trafiły do półfinału B, który rozgrywany był w Gdańsku. Półfinału, który był trudniejszy i bardziej wyrównany niż grupa grająca w Poznaniu.

Liderki rozpoczęły od meczu z faworytem całej imprezy zespołem AZS AJP Gorzów Wlkp. Gorzowianki przewyższają swarzędzanki warunkami fizycznymi, to zespół zbudowany ze ściągniętych zawodniczek z całej Polski. Podopieczne trener Anny Talarczyk przegrały 43:75, a punkty dla Swarzędza rzuciły: Martyna Urbaniak, Oliwia i Wiktoria Flaszak po 7, Ola Żukowska 6, najmłodsza czternastoletnia Karolina Maj 5, Paulina Hantys 4, Dominika Rubach 3, Wiktoria Plackowska i Zofia Fornalik po 2, Ola Kubiak i Anna Majchrzak.

Sobotni mecz z MPKK Sokołów Podlaski był meczem o życie. Porażka eliminowała Liderki z turnieju. Świadomość wagi spotkania początkowo sparaliżowała swarzędzkie koszykarki, które nie mogły trafić do kosza i po 10 minutach przegrywały 11:17. W drugiej kwarcie po 5 minutach było 23:11, ale trzy celne trójki Pauliny Hantys pozwoliły swarzędzankom wrócić do meczu. Do przerwy było 30:24 dla Sokołowa. Co powiedziała trener Talarczyk w przerwie swoim koszykarkom pozostaje w sferze domysłów, ale druga połowa to koncert Liderek, które tą odsłonę zagrały tylko w sześć. Kapitalna obrona, szybkie składne akcje i koncert rzutów za trzy punkty pozwoliły swarzędzankom nie tylko wyjść na prowadzenie, ale też wysoko wygrać. Fantastyczną zmianę dała Oliwia Flaszak, która dyrygowała obroną, a w ataku zagrała bardzo wszechstronnie 9 pkt, 7 zbiórek i 5 asyst. 40 minut na parkiecie spędziła Wiktoria Plackowska, która musiała walczyć z głowę wyższą Natalią Kurach. Liderki trafiły 10 trójek na 22 prób co dało kapitalną skuteczność 45%. Swarzędzanki wygrały 75:51, co dało im bardzo dobrą pozycję przed ostatnim dniem turnieju. Punkty w tym meczu rzuciły: Wiktoria Flaszak 23 (3×3), Ola Żukowska 17, Paulina Hantys 16 (4×3), Oliwia Flaszak 9 (1×3), Wiktoria Plackowska 8 (2×3), Martyna Urbaniak, Dominika Rubach, Karolina Maj i Anna Majchrzak.

Przed ostatnim dniem było wiadomo, że z małej tabeli Liderki mogą przegrać z gospodyniami nawet 14 punktami, a i tak awansują. W tym ostatnim dniu w obu zespołach było widać zmęczenie turniejem. Mecz był bardzo wyrównany, prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Ostatecznie po walce to Politechnika Gdańska okazała się lepsza o 2 punkty 68:66, ale to swarzędzanki świętowały awans do Finału MPP. Punkty w meczu rzuciły: Żukowska 27, Hantys 16, Flaszak W. 10, Plackowska 7, Urbaniak 6.

Ola Żukowska została wybrana do najlepszej piątki turnieju. Jest to ogromny sukces klubu, Lider znalazł się w czwórce najlepszych zespołów w Polsce w najstarszej kategorii młodzieżowej.

W finale w Gdyni w dniach 6-7 marca zagrają zespoły GTK Gdynia, AZSu Poznań oraz AZSu Gorzów. Lider Swarzędz to niemalże kopciuszek, przy zespołach które ściągają najzdolniejsze zawodniczki z całej Polski, zespołach które grają w Ekstraklasie, a Gdynia ma w niej aż 2 zespoły. Ten awans do zwieńczenie wielu lat szkolenia. W zespole Lidera tylko Paulina Hantys w tym sezonie jest wypożyczona z MUKSu Poznań, reszta zawodniczek to wychowanki. Ten sukces zapewnił także swarzędzankom bezpośredni awans do Finału Mistrzostw Polski U19K więc to podwójny sukces. Wielkie gratulacje należą się całemu zespołowi oraz sztabowi trenerskiemu: Annie Talarczyk, Magdalenie Dedio, Tomaszowi Eichertowi, Andrzejowi Śniadkowi, Dawidowi Dzikiewiczowi – trenerowi motoryki oraz Łukaszowi Kotlińskiemu – fizjoterapeucie, który w Gdańsku przywracał zawodniczki do gry.