Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych

To był wyjątkowo huczny jubileusz Festiwalu Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego, który zagościł w gminie Swarzędz już po raz dwudziesty. Przez trzy festiwalowe dni, orkiestry: Complesso Bandistico Arcobaleno z włoskiego Triestu, Dechovy Orchestr ZUS z czeskiego Zábřehu, Miejska Orkiestra Dęta w Gostyninie, Krotoszyńska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta im. Edmunda Korybalskiego z Rogoźna, Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń i Swarzędzka Orkiestra Dęta zachwycali publiczność.

Tegoroczny festiwal zainaugurował występ gości z Włoch, którzy zagrali w piątkowe popołudnie na Placu Niezłomnych w Swarzędzu. Koncert urozmaicił pokaz musztry paradnej w wykonaniu gospodarzy festiwalu – Swarzędzkiej Orkiestry Dętej. Zachwycona publiczność nagrodziła oba zespoły gromkimi brawami.

Główne obchody festiwalu odbyły się w sobotę. Już od południa całą gminę wypełniły dźwięki trąbek, waltorni, klarnetów, puzonów i werbli. Coroczne koncerty osiedlowe odbywające się nie tylko w Swarzędzu, ale także w Kobylnicy i Zalasewie, zgromadziły bardzo szeroką publiczność.

Punktualnie o godz. 14:30 rozpoczął się przemarsz wszystkich orkiestr na Rynek, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek oficjalnie rozpoczął XX Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. Po krótkich prezentacjach muzycznych, zaproszone zespoły, pod batutą dyrygenta swarzędzkiej orkiestry Łukasza Gowarzewskiego, zagrały wspólnie „Orkiestry Dęte” i „Happy marching band”. Następnie artyści oraz zaproszeni goście skierowali się ulicami: Piaski, Strzelecką, Św. Marcina i Kosynierów w stronę Pływalni „Wodny Raj”, gdzie odbył się koncert główny.

Popołudnie wypełniły największe przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Nie zabrakło muzyki filmowej, którą zaprezentowali goście z Czech. Duże uznanie publiczności zdobyła orkiestra z Włoch, która brawurowym wykonaniem utworów „Caravan” oraz „Mesecina” porwała słuchaczy do wspólnej zabawy.

Tegoroczny jubileuszowy festiwal zakończył niedzielny koncert orkiestry Dechovy Orchestr ZUS Zábřeh z Czech, która wystąpiła przed kościołem pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela na os. Mielżyńskiego w Swarzędzu.

Festiwal Orkiestr Dętych; fot. Jakub Bednarczyk, Aldona Młynarczak, Laura Łuczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *