Jedyny taki koncert
Brzmi jak żart, prawda. A tymczasem to się dzieje naprawdę! Obostrzenia związane z Covid-19 są stopniowo znoszone, dlatego Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu serdecznie zaprasza na jedyny taki koncert – wieczorne występy wybitnych klasycznych śpiewaków.
Artyści
Można by nawet powiedzieć niezwykle klasycznych, bo bardzo starych, w sensie obecności w teatrze natury – tak, lekko się uśmiechając wyjaśniają ideę – mgr Mikołaj Kaczmarski i prof. Piotr Tryjanowski z Instytutu Zoologii UP w Poznaniu. Ci znamienici śpiewacy naszej części Europy przybyły po ostatnim zlodowaceniu, jednak ich śpiew wyewoluował znacznie wcześniej. Jak co wieczór od ponad czterech tygodni chór ropuch zielonych, przez systematyków i taksonomów nazywany Bufotes viridis, wykona melodyczny trel z udziałem nawet 50 solistów w Rosarium na Cytadeli, w Parku Rataje, a mniejsze grupy w wielu innych oczkach wodnych i zbiornikach położonych na terenie miasta. Na występy solowe wyjątkowo twardych osobników, które przetrwały postępującą urbanizację zapraszamy w wybrane wieczory w pobliże „fontanny” przed centrum handlowym Avenida (dworzec zintegrowany PKP Główny) oraz przy odrobinie szczęścia w pobliskim Parku Marcinkowskiego. Ropuchy zielone zasiedlające centrum naszego miasta są bezpośrednimi potomkami ropuch śpiewających ze średniowiecznych zbiorników na terenie dawno już nie istniejących stawów miejskich. Kto wie może nawet śpiewały dla biskupa Jordana? – zauważa – dr Anna Maria Kubicka z Instytutu Zoologii.
Kiedy:
Zapraszamy każdego wieczoru czerwca, tuż po zmroku między 22:00 do 23:30 jednak pod warunkiem, że dzień jest ciepły i słoneczny, a w szczególności po burzy lub intensywnym opadzie deszczu. Ropuchy nie śpiewają, gdy wieje wiatr i jest zbyt chłodno poniżej około 12 stopni Celsjusza. Koncerty z czasem będą słabły, jednak ropuchy można usłyszeć nawet do początku lipca.
Zasady bezpieczeństwa:
Swój występ chór wykona bezpośrednio ze zbiorników rozrodczych, w którym już od jakiegoś czasu pływają kijanki tego gatunku. Prosimy by wszyscy Państwo zajęli wygodne miejsca przynajmniej kilka metrów od brzegu z zachowaniem obowiązującego dystansu od współtowarzyszy. Prosimy nie podchodzi zarówno do chóru jak i do solistów, a także nie oślepiać ich światłem smartfonów czy latarek. Koncert nie jest biletowany, ale pojemność widowni to jedynie 100 miejsc. I proszę nie świecić latarkami i nie rozmawiać głośno przez telefon.
„Zawsze lubiłem ptaki, też śpiewają i czasem słychać je w tle płazów” – dodaje prof. Tryjanowski – „ale ich wspólne śpiewy to prawdziwa gratka. Lubimy taka współpracę, bo tak też – jako całościowy element ekosystemu, patrzymy na zwierzęta w trakcie naszych badań” – wspólnie wyjaśniają mgr Kaczmarski, dr Kubicka i prof. Tryjanowski.
Więcej informacji:
Jeśli zainteresowali się Państwo tym pięknym gatunkiem trochę bardziej informujemy, że jest to gatunek ściśle chroniony i zanikający w Polskich miastach. Głównym powodem tego niepokojącego stanu rzeczy jest postępująca urbanizacja i niszczenie ich siedlisk i miejsc rozrodu. Młoda ropucha zanim przystąpi do rozrodu ponad dwa lata rośnie i nabiera masy. Dorosłe osobniki w warunkach miejskich mogą żyć nawet do kilku lat: co wieczór polując na bezkręgowce. Kijanki natomiast pomagają oczyszczać wodę w zbiornikach, gdzie występują, ponieważ zjadają olbrzymią ilość glonów i bakterii pokrywającej dno i roślinność.
Zapraszamy także do zapoznania się z badaniami prowadzonymi nad tym gatunkiem przez herpetologów z Instytutu Zoologii UP w Poznaniu:
– o tym jak miejska wyspa ciepła i zmiany klimatu powodują wcześniejsze przystępowanie gatunku do godów (rozrodu) niż jeszcze 20 – 30 lat temu i jakie są tego konsekwencje dla kijanek, i gatunku:
– o tym jak ropuchy żerują na muszkach owocówkach i innych owadach zwabionych zalegającymi na trawnikach owocach mirabelek:
– o zaskakującej kolonizacji nowo powstałego zbiornika retencyjnego przed poznańskim nowych dworcem kolejowym:
mgr inż. Mikołaj Kaczmarski
dr Anna Maria Kubicka
prof. dr. hab. Piotr Tryjanowski
Instytut Zoologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.