Interpelacja radnego Poznania Andrzeja Rataja w sprawie ważnej także dla mieszkańców Swarzędza

Radny miasta Poznania Andrzej Rataj wystąpił do prezydenta Poznania z interpelacją w sprawie ważnej także dla mieszkańców Swarzędza, gdyż dotyczącej Szpitala Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego przy ul. Polnej w Poznaniu, a tam swoje ziemskie życie zaczęła liczna grupa naszych mieszkańców.

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy ulicy Polnej 33 jest największym szpitalem położniczym w Polsce. Rocznie odbywa się tam średnio około 7000 porodów.

Placówka ta zajmuje się najcięższymi i najbardziej skomplikowanymi przypadkami z zakresu ginekologii, położnictwa i neonatologii. Do szpitala tego każdego dnia przywożone są ciężarne kobiety lub rodzące kobiety nie tylko z Poznania i powiatu poznańskiego, ale również z całego województwa, a nawet z innych części Polski.

Znaczna część ciężarnych kobiet lub rodzących kobiet przywożona jest samochodami kierowanymi przez mężów albo partnerów – ojców dzieci. Na ulicy Polnej i na ulicy Maksymiliana Jackowskiego od wielu lat w dzień i w nocy jest ogromny problem z parkowaniem pojazdów.

Często samochody przywożące ciężarne kobiety lub rodzące kobiety są na krótki czas wpuszczane na teren szpitala (wjazdem od ulicy Maksymiliana Jackowskiego), aby zatrzymać się przy wejściu do budynku i punktu przyjęć. Jest to wielkim ułatwieniem dla wielu kobiet, dla których każdy krok i każdy metr odległości jest wielkim wysiłkiem.

Jednakże zaraz po wysadzeniu kobiety i odprowadzeniu jej do punktu przyjęć, mąż albo partner – ojciec dziecka musi odjechać z terenu szpitala i stara się w wielkim stresie i pośpiechu znaleźć jak najszybciej miejsce postojowe. Każda minuta jest bezcenna, ponieważ zdecydowana większość mężów albo partnerów – ojców dzieci chce być przy porodzie. Miasto wspólnie ze szpitalem powinny podejmować działania mające na celu polepszenie istniejącej trudnej sytuacji.

W ostatnim czasie wystąpiłem zatem w tej sprawie z odpowiednią interpelacją do Prezydenta Miasta (w załączeniu).

W interpelacji tej zwróciłem się z prośbą o odpowiedź na pytania:

1) czy właściwe jednostki organizacyjne Miasta Poznania mają wiedzę o problemie braku miejsc postojowych dla pojazdów przywożących ciężarne kobiety lub rodzące kobiety do szpitala ginekologiczno-położniczego przy ulicy Polnej 33,

2) czy podczas prac projektowych dotyczących przebudowy ulicy Maksymiliana Jackowskiego (gdzie prace obecnie trwają) rozważano problem braku miejsc postojowych dla pojazdów przywożących ciężarne kobiety lub rodzące kobiety do szpitala ginekologiczno-położniczego przy ulicy Polnej 33,

3) czy byłoby możliwe, kiedy byłoby możliwe i w jaki sposób byłoby możliwe rozwiązanie problemu braku miejsc postojowych dla pojazdów przywożących ciężarne kobiety lub rodzące kobiety do szpitala ginekologiczno-położniczego przy ulicy Polnej 33.

Z uzyskanej odpowiedzi Prezydenta Miasta Poznania (w załączeniu) wynika, że problem ten jest znany władzom, a Szpital powinien na własnym terenie zapewniać możliwość podjechania i wysadzenia pacjenta. Niemniej Zarząd Dróg Miejskich zwróci się z prośbą do Dyrekcji Szpitala o sprawdzenie możliwości zapewnienia postoju pojazdów na terenie należącym do placówki.

W przypadku potrzeby uzyskania dalszych szczegółów, uprzejmie proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

Andrzej Rataj

Tekst interpelacji

Odpowiedź na interpelację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *