Integracja komunikacji niemożliwa, bo… Swarzędz ma za duże ulgi

Na portalu epoznan.pl pojawiła się wypowiedź Bartosza Trzebiatowskiego z ZTM, w której zauważa, że integracja komunikacji Poznania i Swarzędza jest na razie niemożliwe ponieważ Swarzędz ma za duże ulgi dla mieszkańców.

Integrację komunikacji planowano na 1 lipca 2016 roku. To wtedy Swarzędzka Komunikacja Autobusowa miała funkcjonalizować razem z poznańskimi autobusami i tramwajami. Wygoda dla mieszkańców gminy, oraz dla poznaniaków dojeżdżających w przeciwnym kierunku miała być spora. Jeden bilet, mniej komplikacji. Na tej zasadzie działa już komunikacja w Czerwonaku, Komornikach, Luboniu, Rokietnicy i Suchym Lesie.

Jak się okazuje integracja komunikacji jest na razie niemożliwa, bo Swarzędz ma za duże ulgi dla swoich mieszkańców: – Dotyczy to w szczególności obowiązujących w swarzędzkiej komunikacji bezpłatnych przejazdów dla młodzieży ze szkół średnich, osób w wieku powyżej 65 lat, studentów i rodzin z przynajmniej trójką dzieci. W systemie transportu zintegrowanego organizowanego przez ZTM powyższe ulgi i zwolnienia nie są planowane, a wprowadzenie tego typu uprawnień wyłącznie dla integrowanych linii ze Swarzędza stanowiłoby odstępstwo od jednolitych zasad korzystania z transportu zbiorowego na pozostałych liniach organizowanych przez ZTM, rodziłoby trudności interpretacyjne dla pasażerów, a także zaburzałoby jednolity system rozliczeń ze wszystkimi gminami, z którymi Miasto Poznań współpracuje – mówi Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego w wypowiedzi dla portalu epoznan.pl.

Czy to oznacza, że cały czas będziemy funkcjonować na zasadzie odrębnych systemów komunikacji miejskiej? Wiele wskazuje, że na razie tak. Negocjacje i dochodzenie do porozumienia trwa już naprawdę długo. Od dawna wskazuje się też, że głębsza integracja poskutkuje wzrostem cen w Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. A z tego co widzimy, najwyraźniej na takim powiązaniu systemów komunikacyjnych stracą też uczniowie szkół średnich o osoby powyżej 65 roku życia. Stąd też rodzi się pytanie – czy warto doprowadzić do integracji komunikacji? Ma to swoje niewątpliwe zalety, ale jednak wiąże się z pewnymi kosztami, które w ten, czy w inny sposób, wszyscy będziemy musieli ponieść.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

[poll id=”16″]

Integracja komunikacji Swarzędz ulgi

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

One thought on “Integracja komunikacji niemożliwa, bo… Swarzędz ma za duże ulgi

  • 21 sierpnia 2020 at 15:20
    Permalink

    Poważnie: „wskazuje się też, że głębsza integracja poskutkuje wzrostem cen w Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej”? Przejazd jednego przystanku w II strefie kosztuje nas w tej chwili 6 zł. Mamy najdroższą komunikację w regionie…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *