II zimowy obóz młodzieżowy Poznańskiego Klubu Brydżowego. Działo się!

Na II zimowy obóz młodzieżowy Poznańskiego Klubu Brydżowego przyjechało 15 dzieci: 11 chłopców i 4 dziewczynki w wieku 13 – 15 lat. Przez cały tydzień byliśmy bardzo aktywni.

W Sierakowskim Parku Krajobrazowym na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej nie dało się nudzić. Program przyrodniczy i kulturalny był bardzo bogaty. Rozpoczęliśmy od chrztu, który obejmował próbę spostrzegawczości, sprawności rachunkowej, refleksu i cierpliwości. Trzeba było też zachować kamienną twarz po wypiciu soku z cytryny. Wszyscy zaliczyliśmy próby, przybraliśmy odświętne barwy by następnie spojrzeć w oczy kamery, która upamiętniła nas na wspólnym zdjęciu przy ognisku w wigwamie.

Pierwsze zajęcia przyrodnicze zapoznały nas z ginącym zawodem bartnika i zwyczajami pszczół: robotnic, królowej i trutni. Zobaczyliśmy jak należy dziać barć i jak wspinać się na drzewo przy pomocy leziska. Po południu poszliśmy na podchody, swarzędzanie skutecznie gonili poznaniaków i sprawnie wykonali wszystkie ukryte w listach zadania. W poniedziałek zwiedziliśmy Wystawę Przyrodniczą w zabytkowym dworku Bnińskich. Można tam spotkać Białą Damę – w osobie Barbary Brezianki, która pozbawiła życia trzech swoich mężów, za co skazano ją na banicję, ale wyroku nie wykonano, bo wstawił się za nią czwarty małżonek. Oboje zginęli potem z ręki własnego syna. Oprócz tej krwawej historii usłyszeliśmy wiele ciekawostek przyrodniczych i geograficznych podczas spaceru Jabłoniowym Szlakiem i do Jaru koło Chalina.

We wtorek pokryliśmy ekologiczne torby autorskimi projektami plastycznymi, a w środę czekała na nas wycieczka autokarowa do Zamku Opalińskich w Sierakowie, gdzie pobawiliśmy się w średniowiecznych rycerzy i posłuchaliśmy ciekawych opowieści o zawodzie kata. Później weszliśmy do świata ginących zawodów w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Na koniec wystąpiliśmy w roli stolarzy i wykonaliśmy ryczki (kiedyś dojono z nich krowy). Nikt z nas nie spodziewał się odkrycia w sobie takiego talentu. Tylko spójrzcie na te ryczki… Majstersztyk!

Czwartek minął pod znakiem surwiwalu i gier terenowych. Zbudowaliśmy schronienie w lesie, wznieciliśmy ogień przy pomocy krzesiwa i odnaleźliśmy w terenie zielone punkty kontrolne zaznaczone na mapie.

A oprócz tego, a może przede wszystkim zrealizowaliśmy ambitny brydżowy program szkoleniowy.

Przeprowadziliśmy 8 turniejów brydżowych, odbyliśmy 8 lekcji, napisaliśmy 3 testy. Opanowaliśmy otwarcia i odpowiedzi na nie łącznie ze Staymanem i teksasami, które sprawiały zawsze najwięcej niespodzianek. Poznaliśmy podstawy licytacji dwustronnej i ćwiczyliśmy kontrolę atutową przy rozgrywaniu kontraktów kolorowych. Codziennie wieczorem dostawaliśmy wypłatę – nagrodę za nasze postępy w postaci jokerów. Ta nowa waluta stała się przedmiotem nocnych spekulacji i „hazardu”, tak że większość jokerów wylądowała w kieszeni „najsprytniejszych”. Rekordową liczbę – 64 jokery – zgromadził Jakub Gawrysiak. Tymczasem zgodnie z zasadami przyjętymi przez instruktorów  policzono, że konkurs na najwyższą wypłatę wygrał Antoni Danek i to on został nagrodzony bluzą przekazaną od sponsora – organizatora Obozów Brydżowych U Pradziada.

Aż trudno uwierzyć ile udało nam się zdziałać podczas tygodniowego pobytu w Chalinie.

W czwartek powitaliśmy gości w osobach Państwa Cieślińskich – Prezesów Fundacji Poznański Klub Brydżowy, którzy podarowali nam T-shity, kubeczki i komplety kart. Kto chce zobaczyć to wszystko na zdjęciach może zobaczyć poniżej lub niech kliknie w link po więcej fotografii.

Dzieci ze swarzędzkich i poznańskich szkół podstawowych i średnich
oraz Elżbieta i Ryszard Paluczkowie

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

II zimowy obóz młodzieżowy
II zimowy obóz młodzieżowy Poznańskiego Klubu Brydżowego. Działo się!
II zimowy obóz młodzieżowy
II zimowy obóz młodzieżowy Poznańskiego Klubu Brydżowego. Działo się!
II zimowy obóz młodzieżowy
II zimowy obóz młodzieżowy Poznańskiego Klubu Brydżowego. Działo się!
II zimowy obóz młodzieżowy
II zimowy obóz młodzieżowy Poznańskiego Klubu Brydżowego. Działo się!

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *