Dwa nowe rekordy – II Półmaraton Szpot Swarzędz

Niedziela 10 września 2017 roku przeszła do historii Swarzędza jako dzień rozegrania II Półmaratonu Szpot Swarzędz. Po bardzo dobrze przyjętym przez biegaczy ubiegłorocznym biegu ( ukończyło go 867 osób ) nie należy się dziwić, że na starcie tegorocznej imprezy stanęło ponad 1 100 biegaczek i  biegaczy z całego kraju, a także z Ukrainy. I to był pierwszy rekord   II Półmaratonu.

Start nastąpił punktualnie o godzinie 10-tej ze swarzędzkiego Rynku, a sygnałem do rozpoczęcia biegu był tradycyjny wystrzał z armaty swarzędzkiego Bractwa Kurkowego. Stosunkowo płaska trasa wiodła zarówno ulicami Swarzędza,  fragmentem  drogi nr 92 na odcinku do Paczkowa, a następnie przez Sarbinowo i Łowęcin ponownie do Swarzędza. Meta znajdowała się po raz pierwszy podczas Swarzędzkich półmaratonów na bieżni zmodernizowanego Stadionu Miejskiego. Przed startem organizatorzy nie zdecydowali się na podanie nazwisk zdecydowanych faworytów, acz wiadomym było że bardzo dobra pogoda ( temperatura wynosiła bowiem 14 -15 stopni Celsjusza) sprzyja uzyskiwaniu rekordowych rezultatów.

Na mecie jako pierwszy pojawił się po godzinie 9 minutach i 20 sekundach poznaniak Krzysztof Hadas reprezentujący UKS Fala Swarzędz. Zatem zabrakło tylko 4 sekund do ustanowienia nowego rekordu trasy wynoszącego od roku ubiegłego 1:09:17 . Na miejscu drugim uplasował się  również poznaniak – Marcin Fehlau reprezentujący Świat Biegacza Fehlau Run Team z rezultatem 1:10:52, a na  miejscu trzecim Adam Konieczny 1:11;18 z Zaniemyśla biegnący w barwach Polonii Środa Wlkp.

Wśród pań najlepszą okazała się Patrycja Talar z Pobiedzisk reprezentująca Klub Biegacza Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznania, która uzyskała rezultat 1;18:20,  który to wyniki jest od 10 września 2017 roku nowym rekordem swarzędzkiego półmaratonu w kategorii kobiet. Miejsce drugie zajęła reprezentantka Ukrainy Natalia Nagirniak z rezultatem 1:20.04, a miejsce trzeci Monika Brzozowska z Krzepic reprezentująca drużyna Czerwonak biega. II Półmaraton Szpot Swarzędz ukończyły 1103 osoby, czyli o ponad 25% więcej niż w roku 2016.

„Cieszy nas zarówno wzrost liczby uczestników naszej imprezy, bardzo dobry doping kibiców, wiele ustanowionych rekordów życiowych, czego potwierdzeniem były często rozlegające się dźwięki „Dzwonu rekordzisty” umieszczonego za linią mety – powiedział rzecznik prasowy II Półmaratonu Szpot Swarzędz Marek Wajer. Nasz szpital polowy  nie miał na szczęście wiele pracy, co świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu zawodników do tego biegu. Cieszymy się z bardzo dobrej współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za zabezpieczeniu trasy i pragniemy serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszom za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Faktem jest, że przy obsłudze półmaratonu pracowało łącznie 200 osób. Gratulujemy najlepszym zarówno w klasyfikacji generalnej, jak również w 10-ciu kategoriach wiekowych. To, że mamy nowy rekord liczby uczestników, nowy rekord trasy w kategorii kobiet to tylko zachęca nas do pracy nad jeszcze lepszym przygotowaniem kolejnych dużych wydarzeń biegowych w Swarzędzu. Już dzisiaj  zapraszamy wraz z Miastem i Gminą Swarzędz na 7.bieg 10 km Szpot Swarzędz, który odbędzie się 22 kwietnia 2018 roku – dodał M.Wajer.

Tradycyjnie nie zabrakło take akcentów pozasportowych. Przeprowadzona została kolejna aukcja wielu przedmiotów podarowanych m.in. przez Prezydenta RP , Kancelarię Prezes Rady Ministrów , Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz, drużynę „Zmęczeni na starcie”, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu, Aleksandra Marciniaka, a cały dochód z aukcji oraz licytacji numeru startowego 1 wynoszący 3 260 złotych zostanie natychmiast przekazany Fundacji  „Zdążyć z pomocą” na dalsze leczenie 9-letniej swarzędzanki Nikoli Kubiak, walczącej bardzo dzielnie od ponad 5 lat z nowotworem złośliwym.

Ostatnim akordem II Półmaratonu Szpot Swarzędz było losowanie samochodu Citroen C1 wśród wszystkich uczestników imprezy, którzy prawidłowo wypełnili kupon konkursowy oraz ukończyli bieg w regulaminowym czasie do 3 godzin.  Losującą była Nikola Kubiak, a szczęśliwy kupon należał do mieszkańca Poznania     – Marka Podobińskiego, od niedzieli 10 września b.r.zatem właściciela nowiutkiego, czerwonego Citroena C1.

Rok 2018 obchodzony będzie w Swarzędzu jako rok 380-lecia otrzymania praw miejskich. Zapraszamy już dzisiaj do udziału w 7.biegu 10 km Szpot Swarzędz              22 kwietnia 2018 roku oraz III Półmaratonie Szpot Swarzędz we wrześniu, a w obydwu imprezach nie zabraknie mocnych akcentów z obchodami 380-lecia Swarzędza związanych. Dobrej organizacji, ciekawych nagród, wspaniałego dopingu kibiców na pewno też nie zabraknie. Oby pojawiły się także – wzorem tego roku – nowe rekordy frekwencji oraz trasy.

 

fot. Aldona Młynarczak, Jerzy Kot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *