Cenny eksponat w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki

W Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, od końca maja 2025 pojawi się nowy, cenny eksponat – pamiątka po mieszkańcach ziemi swarzędzkiej z okresu średniowiecza.

Nowym artefaktem w swarzędzkiej kolekcji zabytków i pamiątek jest replika dwuręcznego miecza. Pierwowzór znaleziono przypadkowo, prawdopodobnie podczas prac polowych na polach sołectwa Gruszczyn. Znalezisko zbadał po pewnym czasie  poznański archeolog Tomasz Kasprowicz po czym, miecz trafił do znalazcy gdyż nie znano kontekstu znaleziska, a nawet jego dokładnego miejsca. Odkrycia dokonano w 1985 r. i niedługo później właściciel pola wyjechał z mieczem do wschodniej Wielkopolski. Miecz, nie konserwowany, pod wpływem powietrza i nie chroniony płaszczem ziemi, prawdopodobnie przestał istnieć. Została jednak po nim dokumentacja archeologiczna z dokładnymi rysunkami. Na jej podstawie wykonano replikę miecza w warsztacie Piotra Wojtaka w Wieliczce. Replika jest dokładnym odwzorowaniem znaleziska, a więc głownia miecza jest nieco krótsza od oryginału. Końcowa część głowni (około 30-40 cm) uległa całkowitej korozji. Uznano, że nie można go rekonstruować jako całości, ponieważ nie wiadomo ile centymetrów ostrza trzeba by dołożyć.

Pan Piotr postanowił za darmo (!) wykonać miecz dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej i Swarzędzkiego Centrum Kultury i Sztuki. Opłacił także koszty przewozu miecza firmie kurierskiej!

Swarzędz będzie więc posiadał pamiątkę po mieszkańcach ziemi swarzędzkiej z okresu średniowiecza (XV wiek), jak na razie jedyną w naszej kolekcji zabytków.

Miecz znajdzie miejsce na sali wystawowej Swarzędzkiego Centrum Kultury i Sztuki od końca maja b.r.

Antoni Kobza

Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Cenny eksponat w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki
Cenny eksponat w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki. Fot. Piotr Wojtak.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *