Brudna sprawa: dalsze kłopoty z odbiorem odpadów

Są dalsze kłopoty z odbiorem odpadów – brudna sprawa dotyczy niezrozumiałego harmonogramu, zgodnie z którym plastiki są odbierane dwa razy w miesiącu, a bioodpady aż pięć.

Od początku września mieszkańcy zmagają się z nowym systemem segregacji odpadów. Nowe, bardziej restrykcyjne zasady dotyczące tego co i gdzie należy wyrzucać, zbiegły się z uruchomieniem odbioru odpadów przez nową firmę. Przetarg na wykonawstwo usługi na terenie gminy Swarzędz wygrała firma FB Serwis, która działa na rzecz Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP).

Jak się okazało cała sytuacja zdecydowanie przerosła możliwości FB Serwis. Po tygodniu wylewania się śmieci ze śmietników, po szeregu interwencji, w tym burmistrza Swarzędza i po spotkaniach między GOAP a FB Serwis, firma podjęła szereg działań które miały usprawnić odbiór odpadów. Czy już jest lepiej? Pewnie gdzieniegdzie jest lepiej, choć nadal są miejsca, do których śmieciarka nie dociera.

Tym razem jeden z mieszkańców zwrócił naszą uwagę na inny problem, który może wywoływać dalsze kłopoty z odbiorem odpadów. Mieszkaniec osiedli z południa Swarzędza zauważył dość paradoksalną sytuację. Otóż w harmonogramie odbioru odpadów tworzywa sztuczne i metale, we wrześniu będą odbierane tylko dwa razy, podczas gdy bioodpady aż pięć. O ile jest to zrozumiałe, że bioodpady muszą być częściej odbierane z uwagi na swój charakter i potencjalne negatywne efekty dłuższego przetrzymywania ich w śmietnikach, o tyle plastiki, wywożone tylko dwukrotnie, to jest już pewne nieporozumienie. Praktycznie każdy z mieszkańców tego rejonu przywykł już do widoku wylewających się odpadów plastikowych, a odbierane były one zdecydowanie częściej. Aż strach się bać, co będzie nas czekać dalej.

Liczymy jednak, że jest to trudny początek współpracy GOAP z FB Serwis, do tego w nowej rzeczywistości dotyczącej segregowania odpadów. Po serii intererncji, zgłaszania uwag przez mieszkańców i instytucje, miejmy nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie. GOAP zachęca, by w przypadku nieprawidłowości w działaniu FB Serwis zgłaszać wszystko mailowo do Związku: bok@goap.org.pl.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Fotografie pochodzą od naszego Czytelnika – dziękujemy za zwrócenie uwagi na problem.

dalsze kłopoty z odbiorem odpadów

dalsze kłopoty z odbiorem odpadów

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *