Będzie przebudowa głównej ulicy w Swarzędzu – rondo na Cieszkowskiego

Na skrzyżowaniu ulicy Wrzesińskiej, Polnej i Cieszkowskiego (przy wielkim krześle) zaplanowano rondo – będzie przebudowa głównej ulicy w Swarzędzu.

Jak podaje kierownik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Bartłomiej Majchrzak, w rozmowie z Radiem Wielkopolska, aby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu zaplanowano zmiany na ul. Cieszkowskiego w Swarzędzu. Na skrzyżowaniu ul. Polnej, Cieszkowskiego i Wrzesińskiej będzie rondo turbinowe (pierwszy ten typ ronda w gminie Swarzędz). Rondo turbinowe posiada co najmniej dwa pasy ruchu i kieruje pojazd w ściśle określoną stronę. Każdy pas ronda posiada odgórnie wyznaczone kierunki jazdy, pasy są oddzielone i nie wolno ich przekraczać, ważną rolę odgrywają znaki poziome. Ronda turbinowe zmniejszają ryzyko kolizji i przyspieszają ruch drogowy. Więcej na temat tego typu rozwiązania komunikacyjnego można przeczytać TUTAJ.

Wszystkie skrzyżowania dochodzące z ul. Nowy Świat, Warszawskiej, Osiedlowej będą na zasadach prawoskrętu (nie będzie można skręcić w lewo).

Ponadto zaplanowano dwa pasy ruchu na wprost, czyli w kierunku wiaduktu. Pojazdy jadące do zjazdu w ul. Kościuszki będą się łączyły w jeden pas, ale na jednym cyklu zielonego światła. To spowoduje, że dwa razy więcej pojazdów powinno opuścić ul. Polną na wprost, przecinając ul. Poznańską.

Inwestycja będzie realizowana przez gminę Swarzędz i Powiat Poznański. W przyszłym roku ma być gotowy projekt, lecz termin rozpoczęcia prac budowlanych nie został jeszcze podany.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Będzie przebudowa głównej ulicy w Swarzędzu
Będzie przebudowa głównej ulicy w Swarzędzu – rondo na Cieszkowskiego. Fot. Google Maps.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

One thought on “Będzie przebudowa głównej ulicy w Swarzędzu – rondo na Cieszkowskiego

  • 8 listopada 2022 at 07:07
    Permalink

    Miejmy nadzieję, że i takie ronda powstaną na budowanej właśnie obwodnicy Swarzędza.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *