Apel do Radnych Miasta i Gminy Swarzędz – list otwarty mieszkanki Swarzędza

Na specjalną prośbę pani Aleksandry Filipiak publikujemy jej list otwarty do władz Swarzędza: Apel do Radnych Miasta i Gminy Swarzędz.

W naszym kraju rękami rządu i jego upolitycznionego trybunału konstytucyjnego łamie się prawa człowieka. Nieopublikowane orzeczenie fasadowego trybunału ma realny wpływ na dostęp do aborcji w Polsce. Już dziś szpitale wypisują pacjentki, które miały zaplanowaną terminację ciąży z przyczyn embrio-patologicznych.

Rząd przeforsował to orzeczenie w najmniej odpowiednim czasie, doskonale wiedząc, że działania te zainicjują protesty, jak w 2016 roku. Postanowił igrać z naszym zdrowiem i życiem, zarówno w kwestii legalnej aborcji, jak i zagrożenia epidemiologicznego.

Nie ma miejsca i czasu na dyskusję ile w działaniach władzy było premedytacji, a ile nieodpowiedzialności. Za późno na debaty z zakresu edukacji seksualnej i (nie)świeckości państwa. Głosami tysięcy codziennie wyrażany jest sprzeciw wobec decyzji rządu.

W czasie zagrożenia epidemiologicznego oraz nieuprawomocnionych represji władzy za pokojowe manifestacje chcemy, aby Samorząd Miasta i Gminy Swarzędz oficjalnie poparł postulaty strajkujących.

Mamy nadzieję, że w Was, nasi drodzy reprezentanci, zsumuje się odwaga tych, którzy nie będą milczeć. Wasze oficjalne poparcie pomoże zamienić protesty uliczne na bardziej bezpieczne formy protestu przeciwko łamaniu praw człowieka. Równocześnie, będzie to stanowić wyraźny sygnał dla władzy centralnej, że nasze miasto nie popiera jej działań, i że w ten sposób my, mieszkanki i mieszkańcy Miasta i Gminy Swarzędz chcemy pokazać nasz sprzeciw.

Inne polskie samorządy zdecydowały się już na podobne gesty. Przykładem jest oświadczenie stowarzyszenia Samorządy dla Polski, które to oświadczenie oficjalnie podpisało ponad 100 samorządowców. Inny przykład dała Rada Miejska Łowicza, która uchwaliła wysłanie wniosku do m.in. premiera i prezydenta Polski z propozycjami rozwiązania ogólnopolskiego konfliktu.

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie Burmistrzowi i kilkorgu Radnym naszego miasta. Był to wspaniały gest solidarności, który przybliżył nas do siebie, jako współobywateli Polski.

Mieszkanki i mieszkańcy Swarzędza nie chcą codziennie dojeżdżać do cywilizowanego kraju. Chcą w nim mieszkać.

Aleksandra Filipiak – mieszkanka Swarzędza

 

Szanowni Państwo, niezależnie od poglądów reprezentowanych przez naszą redakcję, powyższy list otwarty, apel do radnych miasta i gminy Swarzędz, stanowi wyraz przekonań pani Aleksandry. Możecie się Państwo z treścią powyższego apelu zgadzać lub nie. Jeśli czujecie Państwo potrzebę publicznego wyrażenia swych przekonań, z poczucia dziennikarskiej bezstronności, chętnie takie słowa opublikujemy. Choć w redakcji też mamy swoje poglądy, którym wyraz dawaliśmy niejednokrotnie (np. tutaj). Zachęcamy więc do podjęcia polemiki.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Apel do Radnych Swarzędz list

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *