8.bieg 10 km Szpot Swarzędz – Suzuki Celerio pojedzie do Annowa k/ Środy Wlkp.

Wspaniała , słoneczna pogoda, bardzo wysoka temperatura powietrza, setki kibiców w sąsiedztwie najszerszej arterii komunikacyjnej Swarzędza – ulicy Cieszkowskiego, na starcie  ponad 2 100 biegaczek i biegaczy z całego kraju oraz Etiopii, Kenii , Wielkiej Brytanii, Ukrainy. Właśnie w takiej scenerii punktualnie o godzinie 11.00 w niedzielę 2 czerwca 2019 roku wystrzał armatni dał sygnał do  startu  8.biegu 10 km Szpot Swarzędz. Biegu, który poprzedziła zorganizowana w sobotę 1 czerwca               III Olimpiada Biegowa Dzieci i i Młodzieży z udziałem 600 młodych sportowców, a także I Bieg Rodzinny oraz Bieg VIP-ów, w którym na dystansie 303 metrów, tuż przed startem do biegu głównego,  rywalizowali  samorządowcy, znani sportowcy, szefowie firm . Szczególnym wydarzeniem był jednak start Biegu Rodzinnego, bowiem to nowa inicjatywa firmy Szpot oraz tego bardzo sportowego miasta, która zapewne weszła już na stale do kalendarza i będzie rozgrywana jako swoisty przedbieg do kolejnych biegów na 10 dystansie kilometrów .

Bardzo wyśrubowane rekordy swarzędzkiej 10-tki , ale także bardzo wartościowe nagrody przyciągają do tego miasta rokrocznie tysiące biegaczy. W ośmiu dotychczas zorganizowanych  biegach wzięło udział łącznie ponad  19 500 uczestników. Jest to zatem bez wątpienia jeden na największych biegów ulicznych na dystansie 10 kilometrów nie tylko w Wielkopolsce.

„Przeglądając listy startowe niezbyt trudno było nam w tym roku wskazać tak zwanych murowanych faworytów biegu – powiedział Marek Wajer rzecznik prasowy biegu .Wielce prawdopodobnym było, iż o miejsca na podium  wśród meżczyzn powalczą Etiopczyk Getaye Fishea legitymujący się wynikiem 1:02:04 w półmaratonie, ubiegłoroczny zwycięzca swarzędzkiej 10-tki Pavlo Olijnyk z Ukrainy oraz Kenijczyk Boniface Wambua Nduva. Wśród pań natomiast faworytką była zwyciężczyni III Półmaraton Szpot Swarzędz Monika Kaczmarek z Łodzi. Nasze przewidywania okazały się w 100 procentach trafne – dodał M. Wajer.

Meta zlokalizowana była na tartanowej bieżni  Stadionu Miejskiego w Swarzędzu. Wypełnione niemal do ostatniego miejsca trybuny dokładnie po 30 minutach i 21 sekundach powitały gromkimi brawami zwycięzcę – Getaye Fishea z Etiopii . Drugi na mecie zameldował się Pavlo Olijnyk z Ukrainy z czasem 30:49, a na miejscu trzecim przybiegł Kenijczyk Boniface Wambuda Nduwa  z czasem 30:59. Najlepszym z Polaków okazał się olimpijczyk z Pekinu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami – Tomasz Szymkowiak z Wrześni. Na pierwszą  zawodniczkę, którą była wspomniana juz Monika Kaczmarek kibice czekali 35 minut i 20 sekund. Na drugim miejscu zameldowała się Karolina Górna z Kalisza z czasem 37:14, a na trzecim Oksana Okseniuk z Ukrainy,  z czasem 38:24 . Nie został pobity zatem rekord swarzędzkiej 10-tki, który przypomnijmy wynosi od 2012 roku 28:30 w kategorii mężczyzn i 33:35 w kategorii kobiet. Na pewno przyczyniła się do tego bardzo wysoka temperatura powietrza wynosząca  ponad 25 stopni Celsjusza. Natomiast bliski pobicia był rekord uderzeń zlokalizowanego za linią mety „Dzwonu rekordzisty”, co oznacza że kilkaset osób ustanowiło w niedzielę 2 czerwca w Swarzędzu nowe rekordy życiowe na dystansie 10 kilometrów .

W kategorii Najlepsza Wielkopolanka zwyciężyła Karolina Górna  z Kalisza, a Najlepszym Wielkopolaninem okazał się Tomasz Szymkowiak .

W losowaniu nagrody głównej – samochodu Suzuki Celerio – szczęście uśmiechnęło się do  Katarzyny Staszewskiej z  miejscowości Annowo koło Środy Wielkopolskiej , która biegła z numerem startowym 661 . To właśnie ta zawodniczka niebawem wyjedzie z salonu marki Suzuki firmy Szpot przy ulicy Wrzesińskiej 191 nowiutkim Suzuki Celerio. Najpierw bowiem trzeba załatwić wszelkie formalne wymogi wynikające z faktu wylosowania tak wartościowej wygranej.  Natomiast  przeprowadzona po biegu tradycyjna aukcja na rzecz wsparcia dalszego leczenia walczącej od ponad 7 lat z nowotworem złośliwym 11-letniej Nikoli Kubiak ze Swarzędza przyniosła wraz z licytacją numeru startowego 1 kwotę  5930 złotych. Pieniądze te w całości trafią natychmiast  do Fundacji  „Zdążyć z pomocą”, której podopieczną jest Nikola.

Bardzo dużym zainteresowanie  tysięcy gości 2-dniowego  festynu biegowego cieszyły się liczne propozycje przygotowane w ramach programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego „Postaw na życie bez uzależnień”. Podobnie było z wieloma atrakcjami dla najmłodszych, bowiem swarzędzkie biegi odbywały się w tym roku 1 i 2 czerwca, a zatem w Międzynarodowy Dzień Dziecka .

Łącznie na podium po odbiór nagród zaproszonych zostało w niedzielę 2 czerwca 2019 roku  w swarzędzkim Amfiteatrze niemal 200 biegaczek i  biegaczy. Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich w imieniu Organizatora – firmy Szpot, współorganizatora – Miasta i Gminy Swarzędz oraz partnerów biegu już dzisiaj do Swarzędza na przyszłoroczny 9.bieg 10 km Szpot Swarzędz.

( maw )

Fot. J. Kot, A. Młynarczak, J. Mężyńska, R. Jankowski


 

fotRobertJankowiak617
fotJerzyKot63
fotRobertJankowiak100
fotJerzyKot467
fotJerzyKot127
fotJuliaMyska983
fotJerzyKot774
fotJerzyKot480
fotJerzyKot1925
fotJerzyKot977
fotJerzyKot1973
fotJerzyKot2052
fotAldonaMynarczak258
fotAldonaMynarczak100
fotJerzyKot2129
fotAldonaMynarczak279
fotAldonaMynarczak563
fotAldonaMynarczak329
fotAldonaMynarczak651
fotAldonaMynarczak658
fotAldonaMynarczak764
fotJuliaMyska105
fotJuliaMyska208
previous arrow
next arrowDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *