101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Uroczystości związane ze 101. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się wczoraj rano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Gospodarz obchodów Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego złożył kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka, dowódcy Powstania Wielkopolskiego oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego, którego prochy zostały sprowadzone do Poznania z Wielkiej Brytanii, a następnie złożone w tym miejscu 18 grudnia 2019 r. także dzięki staraniom Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Znicze zapłonęły również przy tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. Jak co roku, poznańska Fara zgromadziła Wielkopolan na mszy świętej odprawionej  w intencji powstańców.

Centralne uroczystości, których gospodarzem jest Marszałek Marek Woźniak, odbyły się tradycyjnie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Przybyli na nie przedstawiciele Prezydenta RP i administracji rządowej, wielkopolscy parlamentarzyści i samorządowcy, w tym Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego – Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski oraz Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa i Małgorzata Waszak, Przewodnicząca Sejmiku, a także reprezentanci Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, współorganizatora obchodów, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, uczniowie wielkopolskich szkół, harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego i mieszkańcy Wielkopolski.

Punktualnie o 16.40 w mieście zawyły syreny i na minutę został wstrzymany ruch. Potem na maszt poszybowała flaga biało-czerwona i zabrzmiał Hymn Polski. Jako pierwszy przemawiał Marszałek Marek Woźniak, który mocno podkreślił zaangażowanie kobiet w wielkopolską insurekcję.

„Victoria Wielkopolska była dziełem wszystkich, którzy walczyli na różnych frontach i w różny sposób. Bogatych i biednych, kobiet i mężczyzn. I to właśnie wielkopolskim kobietom pragnę złożyć dziś hołd! Bez nich niemożliwe byłoby prowadzenie „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” i militarne zwycięstwo nad wojskami pruskimi – powiedział Marszałek Woźniak (całe przemówienie dostępne na stronie internetowej https://www.umww.pl/101-rocznica-wybuchu-powstania-wielkopolskiego w wersji dźwiękowej i tekstowej).

Po zakończeniu wszystkich wystąpień odbył się apel poległych i kompania honorowa oddała trzy salwy.

Wspólne świętowanie na placu Wolności ma w tym roku wyjątkową oprawę. Organizatorzy przygotowali widowisko „ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019”. To nowoczesny spektakl światła, dźwięku oraz efektów specjalnych, laserów i ognia inspirowany wydarzeniami Powstania Wielkopolskiego. Sceną widowiska była fasada Arkadii –  miejsce nieprzypadkowe, bo to właśnie w jego pobliżu 27 grudnia 1918 r. postrzelony został Franciszek Ratajczak, a na placu Wolności Wojska Wielkopolskie złożyły uroczystą przysięgę.

Pokaz „ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019” jest hołdem złożonym Powstańcom i lekcją historii, w której do opowiedzenia faktów historycznych wykorzystana została sztuka audiowizualna, efekty pirotechniczne, laserowe i świetlne najnowszej generacji.

Na wyjątkowy pokaz z historią w tle, który zgromadził tłumy widzów, zaprosił gospodarz obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Widowisko ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019 zostało wyemitowane jeszcze dwukrotnie, bezpośrednio po pokazie premierowym.

28 grudnia, Marszałek Marek Woźniak wraz z delegacją Wielkopolan wyjedzie do Warszawy, gdzie weźmie udział w mszy św. w intencji Powstańców Wielkopolskich w kościele oo. Dominikanów, potem złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na koniec uda się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

27.12.2019 POZNAN OBCHODY 101. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
fot. materia³y prasowe UMWW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *