Enea Tri Tour 2016 z Mistrzostwami Europy ETU na dystansie długim
Sześć imprez, ponad 1 600 km trasy do pokonania, tysiące zawodników i kibiców, miesiące przygotowań oraz niesamowite sportowe emocje. To tylko kilka haseł opisujących cykl Enea Tri Tour 2016. Tegoroczny sezon to przede wszystkim niezwykłe triathlonowe święto – Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim w ramach Enea Challenge Poznań. Mistrzostwa będą pierwszą tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zeszłoroczny cykl Enea Tri Tour pobił wszelkie dotychczasowe rekordy – udział wzięło blisko 10 000 zawodników, imprezy zabezpieczało ponad 3 700 wolontariuszy, sportowców dopingowało 40 000 kibiców. Suma kilometrów pokonanych przez wszystkich zawodników pozwoliłaby okrążyć Ziemię aż 14,5 razy. W tegorocznym cyklu organizatorzy liczą na jeszcze bardziej imponujące wyniki. Mają ku temu podstawy, ponieważ właśnie w ramach Enea Tri Tour odbędzie się najważniejsza w tym roku triathlonowa impreza w Europie – Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim w ramach Enea Challenge Poznań.
Wielkie święto triathlonu w Wielkopolsce
Poznań w przedostatni weekend lipca (22-24 lipca) stanie się europejską stolicą triathlonu. Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim to trzecia najważniejsza impreza triathlonowa w roku po Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz Mistrzostwach Świata na Hawajach. Najbardziej prestiżowe zawody triathlonowe na naszym kontynencie, tym razem organizowane są w Polsce i wzbudziły zainteresowanie zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych zawodników. Na liście startowej znajdują się przedstawiciele ponad 34 państw, wśród których są: Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Niemcy, Anglia, Czechy, Walia, Chorwacja, czy Łotwa.
– Poza dystansem długim – rozgrywanym po raz pierwszy w Poznaniu (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42 km biegu), triathloniści wystartują w dystansach: sprinterskim, olimpijskim, ½ czy w sztafetach na dystansie średnim – mówi rzecznik prasowy poznańskiej imprezy, Aleksander Rosa. Atutem tegorocznych zawodów będzie trasa przygotowywana przez organizatorów. Jej przebieg pozwoli uczestnikom i kibicom poznać najważniejsze miejsca w Poznaniu. Będzie to gwarancja gorącego dopingu poznaniaków i tych, którzy licznie odwiedzą miasto z okazji Mistrzostw.
Do Enea Challenge Poznań zostało 65 dni. Czas ten z niecierpliwością odliczają już triathloniści. Wśród nich są pracownicy Enei.
– Cieszymy się, że będziemy uczestniczyć w tym wielkim święcie sportu. Tegoroczne zawody potwierdzają rosnącą rangę wspieranych przez nas wydarzeń triathlonowych – powiedział triathlonista i pracownik Enei, Marek Porada.
Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim swoim patronatem honorowym objął Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.
Nie tylko sport
Organizacja dużych imprez sportowych umożliwia promocję miasta i regionu. W lipcu do Poznania przyjedzie wielu zawodników wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Będą to uczestnicy zarówno z Polski, jak i zagranicy, którzy wyjazd sportowy mogą połączyć z wyjazdem w celach turystycznych. Lipcowa impreza przyniesie więc korzyści dla branży restauracyjnej czy hotelarskiej.
– Podejmując się organizacji tak dużej imprezy wiedzieliśmy, z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się zmierzyć i jestem przekonany, że sprostaliśmy im wszystkim – mówi Aleksander Rosa. – Najważniejszy aspekt zawodów sportowych, czyli wyznaczanie ciekawej trasy i ustalanie zabezpieczeń, jest już za nami. Teraz kończymy pozostałe projekty związane z medalami, koszulkami i innymi materiałami, które będzie można zobaczyć podczas wydarzenia. Chcemy pokazać europejskim (i nie tylko) zawodnikom Poznań od jak najlepszej strony – dodaje Rosa.
Triathlonowe Mistrzostwa Europy to ciekawy punkt na liście wakacyjnych atrakcji, jakie może zaproponować Poznań przyjeżdżającym turystom. Duża impreza sportowa wiąże się z licznymi atrakcjami, takimi jak koncerty gwiazd muzycznych, różnego rodzaju pokazy czy otwarte warsztaty.
Lokalizacja najważniejszych punktów Enea Challenge Poznań (teren przy Jeziorze Maltańskim i Plac Wolności) bezpośrednio sąsiadują z innymi ciekawymi miejscami na mapie miasta. Korzystając z kolejki „Maltanka” bezpośrednio można dostać się z Nowego ZOO w okolice Term Maltańskich oraz samej „Malty”. Natomiast po zakończeniu sportowej rywalizacji na Placu Wolności, można skorzystać z oferty wielu kawiarni i restauracji znajdujących się na Starym Rynku.
Road to Challenge
Sportowcy zainteresowani wspólnymi przygotowaniami do sezonu już od początku roku mogli brać udział w imprezach w ramach projektu Road to Challenge. Dwie edycje zimowego biegu Enea Tri Tour Family Winter Run czy II Duathlon na Torze Poznań to imprezy, w których zawodnicy mogli sprawdzać swoją formę i weryfikować plany treningowe. Przed nami jeszcze kolejne starty w ramach Enea Tri Tour: Triathlon Charzykowy (11-12.06), II Bieg Czekoladowy – Smak Lata (24.06) Triathlon Szczecin (03.07), Enea KIDS Triathlon, Enea Challenge Woman’s Run, oraz Enea Challenge Family Run (22.07) odbywające się tuż przed Mistrzostwami w Poznaniu.
– Przed nami bardzo wymagający sezon. Aby dobrze się do niego przygotować oraz nie ryzykować wykluczenia z zawodów z powodu kontuzji, serdecznie zachęcamy wszystkich zawodników do przeprowadzenia niezbędnych badań. Pamiętajmy, że bardzo istotne jest monitorowanie swojego stanu zdrowia – podkreśla Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport i organizator zawodów. – Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a zdrowie mamy tylko jedno – dodaje Kruczyński.
Aby ułatwić zawodnikom przeprowadzenie niezbędnych badań, organizatorzy podjęli w tym roku współprace z Kliniką I-kar Centrum Chorób Serca i Układu Krążenia. Zawodnicy, znajdujący się na liście startowej Enea Challenge Poznań, mogą skorzystać z dedykowanej oferty badań wydolności serca i organizmu. Więcej informacji na stronie: http://www.i-kar.pl/