Pierwszy koncert z udziałem publiczności od czasu COVID-19

W niedzielę, 19 lipca, odbył się pierwszy koncert z udziałem publiczności od czasu ogłoszenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. 

Na Scenie nad Jeziorem wystąpiła Swarzędzka Orkiestra Dęta. Oprócz doznań muzycznych oraz tanecznych, bardzo ważnym punktem programu było odsłonięcie tabliczki upamiętniającej Rajmunda Gronowskiego i symboliczne otwarcie alejki im. Rajmunda Gronowskiego. O nadaniu imienia ścieżce pisaliśmy kilka miesięcy temu (zobacz tutaj). Jako że Rajmund Gronowski był wieloletnim kapelmistrzem Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na uroczyste otwarcie ścieżki, jak poprzez koncert. Więcej na temat Rajmunda Gronowskiego można znaleźć np. w uchwale i w załączonym do niej uzasadnieniu w odniesieniu do nadania imienia ścieżce. Treść uzasadnienia można też przeczytać na dole artykułu pod zdjęciami z koncertu.

Choć konieczne było zachowanie określonych zasad, choćby dystansu 2 metrów pomiędzy uczestnikami koncertu, to chyba można się cieszyć, że odbył się pierwszy koncert z udziałem publiczności od czasu COVID-19.

Tekst pochodzący z uzasadnienia uchwały w sprawie nadania ścieżce imienia Rajmunda Gronowskiego.

Rajmund Gronowski – urodził się 19 czerwca 1937 roku w Poznaniu. Z wykształcenia był muzykiem (instrument podstawowy – waltornia). Przygodę z muzyką rozpoczął w wieku dziesięciu lat, jako akordeonista w zespole „Akord”. Zespół ten działał przy ówczesnym Towarzystwie Przyjaciół Żołnierza.

W roku 1954 pan Rajmund rozpoczął służbę wojskową, jako muzyk Orkiestry Garnizonowej przy Oficerskiej Szkole Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych im. Stefana Czarneckiego w Poznaniu. Po pięciu latach służby w mundurze przeszedł do cywila i rozpoczął pracę zawodową, jako muzyk (waltornista) w orkiestrze Opery im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W roku 1965 przeszedł do Operetki w Bydgoszczy, a stamtąd po dwóch latach do Operetki w Gdyni. Po kolejnych dwóch latach pan Rajmund Gronowski, wraz z rodziną, przeniósł się do Szczecina. Tam podjął pracę w Operze i Operetce, łącząc m.in. pracę zawodową z pracą społeczną, pełnił np. funkcję przewodniczącego Rady Zakładowej przez jedenaście lat. W roku 1981 wrócił do Poznania i pracował do roku 1990 w Operetce Poznańskiej. Pan Rajmund Gronowski łączył pracę zawodową z działalnością dydaktyczną i wychowawczą, ucząc muzyki kolejne pokolenia jej młodych adeptów.

Swarzędzki okres życia pana Rajmunda Gronowskiego rozpoczął się w roku 1981. Wtedy to został szefem Orkiestry Dętej działającej przy Swarzędzkich Fabrykach Mebli. Mając poparcie ówczesnego kierownictwa Fabryk rozpoczął gruntowną przebudowę zespołu. Zmienił się styl pracy orkiestry, znacznie wzbogacił się jej repertuar. Echem dawnej pracy pana Rajmunda w orkiestrze wojskowej było wprowadzenie do swarzędzkiej orkiestry musztry paradnej i stworzenie zespołu choreograficznego, który stał się wizytówką orkiestry. Uporczywa praca pana Rajmunda i jego kolegów zaowocowała licznymi wyróżnieniami i nagrodami na krajowych festiwalach i przeglądach orkiestr dętych. Warto tu wspomnieć choćby, że pod koniec lat osiemdziesiątych swarzędzka orkiestra znalazła się w czołowej szesnastce orkiestr OSP w kraju (na prawie osiemset ocenianych). Pan Gronowski wzbogacił kalendarz imprez o popularne koncerty karnawałowe, a w roku jubileuszu 350-lecia Swarzędza (1988) zainicjował w naszym mieście konkurs orkiestr dętych, które po roku 1993, przekształcono w Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego.

Swarzędzka Orkiestra Dęta przy SFM stała się prawdziwą wizytówką miasta, dawała dziesiątki koncertów rocznie, uświetniając uroczystości państwowe i kościelne. W roku 1995, dzięki nawiązanym przez pana Rajmunda kontaktom, orkiestra po raz pierwszy wzięła udział w występach we Francji.

Zaangażowanie i pracę społecznikowską pana Rajmunda doceniały ówczesne władze, przyznając mu szereg odznaczeń: Złoty Krzyż Zasługi (1978r.), Srebrną Odznakę Zasłużony Działacz Związku (1979r.), Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, Zasłużony Działacz Kultury, za Zasługi w Pracy Społecznej (1986r.), Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa (1987r.), 350-lecie Swarzędza (1988r.), Złotą Odznakę z Laurem za Zasługi w Pracy Społecznej (1993r.).

Zmarł w dniu 17 listopada 1993 roku po kilkutygodniowej chorobie.

Adam Choryński: Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia