Jak być eko na co dzień?

W Katowicach dobiegł końca się szczyt klimatyczny. Trwają dyskusje czy zakończył się sukcesem  lub czy chociaż zdołaliśmy uchronić się uchronić przed medialna porażką i merytoryczną kompromitacją. Zaczęło się nie najlepiej. Uczestników przywitano gadżetami z węgla, prezydent mówił, że mamy zasoby węgla na 200 lat, posiłki podano na plastikowych, jednorazowych talerzach, gdy cała Unia Europejska przymierza się do wprowadzenia zakazu używania jednorazowych naczyń i sztućców. Ważne jest jednak to, że przynajmniej w naszym kraju przyczynił się do tego, że problem ekologii na co dzień coraz częściej przewija się w naszych rozmowach i przede wszystkim zaczynamy się zastanawiać jak być eko na co dzień i co sami możemy zrobić, aby zadbać o naszej środowisko.

Zacznijmy od choinki. Typowego symbolu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W mojej młodości przekonywano mnie, że należy kupować sztuczne drzewka, gdyż w ten sposób oszczędzać będziemy lasy i dbać o środowisko naturalne. W tej chwili doskonale wiemy,że był to pogląd zdecydowanie mylny. Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że kilkaset lat po naszej wigilii sztuczna choinka będzie się nadal rozkładać na wysypisku śmieci. A nie takie pamiątki chcemy po sobie zostawiać. Sztuczne drzewka nie są ekologiczne. Zarówno ich produkcja, jak i utylizacja, powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska. Ważne jest, aby drzewka kupować bezpośrednio z plantacji, w leśnictwach lub w legalnych punktach sprzedaży. Szczególnie godne polecenia są plantacje choinek. Tam drzewka są uprawiane zgodnie z zasadami sztuki – są więc ładne, proporcjonalne. Plantacje prowadzone przez leśnictwa znajdują się najczęściej pod liniami energetycznymi.  Rosną i pobierają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla, jednocześnie dostarczając nam cenny tlen. Także po świętach i Nowym Roku choinki naturalne mogą być utylizowane w sposób ekologiczny –  w spalarniach odpadów lub co jest najbardziej polecane kompostowane.

Warto pamiętać, że do ochrony środowiska i powstrzymania wzrostu temperatury na ziemi możemy przyczynić się także ograniczając zużycie opakowań plastikowych. Świat obiegło niedawno zdjęcie wyspy, którą tworzą plastikowe odpady. Olbrzymia plama śmieci, o powierzchni ponad 1,6 miliona km2 zlokalizowana w północnej części Pacyfiku, to jeden z dowodów niszczycielskiej działalności człowieka. Problem dotyczy także naszego podwórka.

Zalegające tworzywa sztuczne są powodem skażenia środowiska mikrocząstkami plastiku, niewidzialnymi dla ludzkiego oka, przenikającymi do organizmów żywych i gleby. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczać zużycie jednorazowych plastikowych produktów, także wszechobecnych foliówek. Proces ich produkcji trwa jedną sekundę, używamy ich przez 25 minut, a rozkładają się prawie 400 lat.

Na rynku możemy znaleźć wiele reklamówek z napisem „ekologiczna”. Jednak większość z nich z ekologią niewiele ma wspólnego. Producenci próbują tak nazywać grubsze reklamówki, sugerując ich wielokrotne użycie. Kolejną grupą udającą produkt eko, są torby oksybiodegradowalne, produkowane z plastiku z dodatkiem specjalnego proszku, który w teorii ma znacznie przyśpieszyć rozkład plastiku. Proszek zadanie swoje wykonuje, jednak nie rozwiązuje to problemu, ponieważ rozkład zatrzymuje się na poziomie mikrocząsteczek. Technologię produkcji całkowicie biodegradowalnych reklamówek, posiadają w Europie jedynie Francja oraz Włochy. W tych krajach już dawno zapomniano o szkodliwych plastikowych torebkach. Używane są jedynie te kompostowalne, wykonane z granulatu ze skrobi kukurydzianej i ziemniaczanej. W kompostowniku ulegają biodegradacji do 30 dni, a zakopane w glebie znikają po roku. Mamy szansę stać się trzecim na świecie krajem, gdzie szkodliwe reklamówki zostaną zastąpione przyjaznymi naturze. Miejmy nadzieję, że do tego grona dołączy także jedna z polskich firm, która  opracowała własną technologię produkcji takich reklamówek. I na koniec jeszcze jedno. Jeśli mamy wybór między opakowaniem szklanym i z tworzywa  wybierzmy zawsze szklane, gdyż szkło jest produktem w 100% możliwym do ponownego wykorzystania/

Na święta i Nowy Rok życzę  światu, Polsce, bliskim  i sobie: Bądźmy eko w trosce o planetę,  środowisko i zdrowie nasz wszystkich.

 

admin: