Trudny rok, ale bardzo dobre wyniki Lidera Swarzędz

To był trudny rok, ale bardzo dobre wyniki Lidera Swarzędz. Po wiośnie bez gry z powodu pandemii, druga część roku przyniosła Liderowi Swarzędz świetny bilans. I dała nadzieję na awans w roku 2021.

Podopieczni Macieja Rybickiego przystąpili do sezonu 2020/2021w lidze okręgowej „RED BOX” Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej z chęcią walki o czołówkę tabeli. I chociaż zaczęli od porażki z Piastem Kobylnica to ostatecznie zamknęli jesień na drugim miejscu w tabeli. Lokalny rywal ostatecznie wygrał we wszystkich kolejnych spotkaniach i prowadzi na półmetku rozgrywek z wyraźną przewagą nad Liderem i Meblorzem. Piast ma największe szansę by awansować do V ligi bezpośrednio z pierwszego miejsca, a o udział w barażu (wystąpi w nim druga drużyna w tabeli) powalczą przede wszystkim Lider z Meblorzem, choć drużyny z kolejnych miejsc będą liczyć na potknięcia ekip ze Swarzędza.

Jesienią 2020 Lider osiągnął bilans ligowy 13 zwycięstw, 1 remis i 2 porażki. To niewątpliwie jedna z najlepszych rund w historii drużyny seniorskiej UKS. Zespół trenera Rybickiego skończył jesień na 2. miejscu, wyprzedzając na finiszu Meblorza lepszą różnicą bramek.

Po okresie przygotowawczym trudno było o optymizm. Na siedem sparingów Lider przegrał sześć, ledwie raz remisując. W lidze porażki przyszły tylko w starciach z Piastem i rezerwami trzecioligowej Polonii Środa Wielkopolska. Bezpośredni mecz z Meblorzem zakończył się remisem po pościgu od wyniku 0:2. W Pucharze Polski Lider pokonał na wyjeździe Błękitnych Owińska oraz MKS Trzemeszno, a uległ Avii Kamionki.

Do największych plusów jesiennej rundy zaliczyć trzeba:

• wprowadzenie przez trenera do drużyny seniorskiej bardzo zdolnej młodzieży, która już teraz stanowi w dużej mierze o sile seniorów; w seniorach jesienią zagrało aż 13 juniorów
  • nie załamanie się po fatalnym okresie przygotowawczym i pierwszej porażce z Piastem Kobylnica; od tego momentu Lider wygrał 11 meczów z rzędu
  • stwarzanie w każdym meczu wielu sytuacji bramkowych; 57 bramek to trzeci wynik w lidze (Meblorz trafił 59 razy, Piast zdobył 63 bramki)
  • ofensywna gra oraz rozgrywanie piłki od tyłu; nawet kibice (w meczach, w których ich obecność była legalna) rywali z uznaniem oceniali pomysł Lidera na grę.

Wśród minusów wymienić trzeba:

• porażkę 0:4 w Pucharze Polski z Avią Kamionki, co oznaczało krótszą w tym roku pucharową przygodę, która zakończyła się po 3 meczach
  • sprowokowanie 7 rzutów karnych dla rywali
  • zmarnowanie wielu 100-procentowych sytuacji.

Bez wątpienia największym uderzeniem była dla drużyny śmierć Patryka Kowalskiego. Zawodnik, który trenował z Liderem zaledwie kilka miesięcy, wprowadził do zespołu bardzo dużo pozytywnej energii. 27 września strzelił pierwszego gola w spotkaniu z Czarnymi Wróblewo (wygrana 5:2). Tego samego dnia uległ wypadkowi samochodowemu, a dzień później zmarł w wyniku obrażeń. Kolejne zwycięstwa drużyna dedykowała pamięci swojego kolegi, a zawodnicy wielokrotnie podkreślali, że czuli wsparcie Patryka do końca rundy i dzięki temu skończyli ją tak wysoko.

Kowalski był jednym z 27 zawodników, którzy wystąpili w barwach Lidera w roku 2020. We wszystkich 16 ligowych meczach zagrali Jacek Maćkowiak, Bartosz Marzec i Piotr Stępniak.

Oto cały zespół według ligowych minut na boisku:

Piotr Stępniak – pełne 1440 minut; Kamil Jędraszyk (15 meczów) – 1305 minut; Maciej Jakubek (15) – 1297 minut; Jacek Maćkowiak – 1275 minut; Aleksander Rybarczyk (15) – 1235 minut; Piotr Ciesielski (15) – 1200 minut; Mateusz Korcz (15) – 1172 minuty; Dominik Zaborniak (14) – 1130 minut; Bartosz Marzec – 1012 minut; Krzysztof Raczek (12) – 980 minut; Marcin Górczewski (11) – 679 minut; Jakub Zboralski (10) – 567 minut; Kacper Maciejewski (10) – 438 minut; Patryk Kowalski (7) – 427 minut; Oliwier Strugalski (5) – 405 minut; Wiktor Koralewski (8) – 398 minut; Jan Książkiewicz (7) – 245 minut; Kacper Vogel (5) – 236 minut; Hubert Maćkowiak (3) – 71 minut; Wiktor Pogorzelec (3) – 70 minut; Adam Mortka (4) – 55  minut; Fryderyk Schneider (3) – 45 minut; Kacper Owczarek (1) – 45 minut; Dominik Kowalewski (1) – 25 minut; Mateusz Zbierski (1) – 23 minuty; Kacper Tkaczyński (1) – 10 minut. W pucharowym meczu zagrał również kolejny junior – Wiktor Jóźwiak.

Najlepszym strzelcem ligowym okazał się Maciej Jakubek z 17 bramkami. Tylko dwa gole mniej zdobył Piotr Stępniak. Na dorobek strzelecki złożyli się również Korcz (5 trafień), Ciesielski (3 gole), Vogel, Rybarczyk, Kowalski, Jędraszyk, Książkiewicz (po 2 bramki) oraz J. Maćkowiak, Zaborniak, Kowalewski i Marzec.

Najważniejszym celem na rok 2021 pozostaje zajęcie jednego z dwóch pierwszych miejsc w lidze okręgowej i tym samym walka o awans do piątej ligi, w której Lider chciałby zagrać już najbliższego lata. Marzeniem, na które zespół ma mniejszy wpływ, ale które z każdym dniem staje się realniejsze, jest gra w obecności kibiców.

Adam Górczewski

To był trudny rok, ale wyniki Lidera Swarzędz naprawdę świetne. A więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński: Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia