Kadetki „Lidera” trzecim zespołem w Polsce

Historyczny sukces odniosły młode wychowanki UKS Lider Swarzędz, które w miniony weekend w Sierakowicach zajęły trzecie miejsce w Finale Mistrzostw Polski U16K i zdobyły brązowe medale. Liderki pewnie wywalczyły awans do finałów wygrywając ligę w Wielkopolsce i turniej półfinałowy w Olsztynie. W finałach zagrały w grupie B. Pierwszy mecz to pojedynek z GTS Rotmanka Pruszcz Gdański. Już po pierwszej kwarcie Liderki prowadziły 27:11 i pewnie zwyciężyły 69:47. Podopieczne duetu trenerskiego Anna Talarczyk i Magdalena Dedio grały szybko, skutecznie i bardzo dobrze broniły. MVP spotkania została Wiktoria Plackowska, która rzuciła 22 pkt i zebrała 11 piłek. 16 oczek dołożyła Anna Majchrzak. W drugim meczu Liderki zagrały z jednym z faworytów AZS Gorzów Wlkp. Po bardzo emocjonującym i zaciętym spotkaniu uległy niestety 59:64. O porażce zadecydowała przegrana walka na tablicach, ale rywalki był średnio 10 cm wyższe od swarzędzanek. Nie pomogło nawet 5 trójek Maliny Piaseckiej, która rzuciła 22 punkty. Dobrą obroną Liderki wymusiły aż 30 strat rywalek, ale to nie wystarczyło do zwycięstwa. W trzecim meczu Lider grał z UKS Trójką Żyrardów i stawką tego meczu był awans do półfinału. Tabela tak się ułożyła, że w obydwu meczach grupowych, kto wygrywał ten grał dalej. Po kapitalnym spotkaniu Liderki zwyciężyły 59:40 i mogły cieszyć się z olbrzymiego sukcesu jakim był awans do czołowej czwórki turnieju. MVP spotkania została Malina Piasecka. Najwięcej punktów 18 rzuciła Wiktoria Plackowska. Anna Majchrzak zanotowała double-double 13 pkt i 10 zb. Swarzędzanki wygrały każdą kwartę meczu. Wygrana Gorzowa w drugim meczu zepchnęła Liderki na drugie miejsce i walkę w półfinale z gospodyniami z UKS Bat Kartuzy. W półfinale niestety swarzędzanki musiały uznać wyższość rywalek, które tego dnia były po prostu lepsze. Lider prowadził po pierwszej kwarcie, ale potem niestety musiał gonić cały mecz. Znowu braki wzrostowe spowodowały przegraną zbiórkę, do tego rywalki trafiły 9 trójek. Ostateczny wynik to 69:57 dla Kartuz i wielkie łzy Liderek. 17 punktów rzuciła Ola Żukowska, 16 Malina Piasecka, a dobule-double zaliczyła Wiktoria Plackowska 12 pkt i 10 zb. Sztab trenerski stanął przed dużym wyzwaniem, żeby po ogromnym rozczarowaniu zmobilizować zespół na walkę o brąz z KKS Olsztyn. Początek spotkania to nerwowa gra Liderek, które przegrywały już nawet 10 punktami. Do przerwy swarzędzanki nie mogły zatrzymać najlepszej w Olsztynie Marty Sztąberskiej, która miała aż 21 punktów. W przerwie trener Anna Talarczyk dokonała metamorfozy swojego zespołu. Liderki grały jak natchnione, bardzo dobrze broniły oraz grały szybko i skutecznie, a kibice oklaskami nagradzali kapitalne akcje. Kwartę wygrały aż 29:6 i odwróciły losy rywalizacji. Czwarta kwarta to bezpieczne utrzymywanie przewagi. Ostatecznie Liderki zwyciężyły 82:63 i rozpoczął się festiwal radości. MVP meczu została Ola Żukowska, która zdobyła 29 punktów, miała 6 asyst i wyłączyła w drugiej połowie Martę Sztąberską. Kolejne double-double 24 pkt i 12 zb. zaliczyła Wiktoria Plackowska. To pierwszy historyczny medal Mistrzostw Polski dla UKS Lider Swarzędz. Owoc 10 lat ciężkiej pracy sztabu szkoleniowego, działaczy oraz przede wszystkim zawodniczek. Po 25 latach medal MP w koszykówce wrócił do Swarzędza. Liderki grały w składzie: Marta Kasołka – kpt., Wiktoria Plackowska, Ola Żukowska, Malina Piasecka, Dominika Rubach, Wiktoria Turek, Anna Majchrzak, Agata Krzywińska, Zofia Fornalik, Natalia Gibki, Weronika Kaczmarek oraz Ola Szuba. Sztab trenerski to: Anna Talarczyk, Magdalena Dedio, Andrzej Śniadek oraz Marcin Madanowski – Dyrektor Sekcji.

Ola Żukowska została wybrana do najlepszej piątki turnieju. Oprócz medalu otrzymaliśmy mnóstwo słów uznania od trenerów kadr narodowych i innych drużyn oraz zwykłych kibiców za najładniejszy styl grania. Mnóstwo postronnych osób podkreślało, że koszykówka prezentowana przez UKS Lider Swarzędz była najlepsza do oglądania. Mistrzem Polski został AZS Gorzów Wlkp., który w dramatycznych okolicznością – rzutem równo z syreną – pokonała UKS Bat Kartuzy 72:71.