Chcesz się zaszczepić przeciw COVID19? To sobie poczekasz w kolejce

Władze zachęcają już nie tylko do przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID19, ale teraz jeśli chcesz, to możesz się zaszczepić dawką przypominającą. Problem w tym, że w punkcie szczepień jest po pięć osób umówionych na jedną godzinę, a szczepi jedna. Więc chętni czekają w warunkach raczej niewiele mających wspólnego z reżimem sanitarnym.

Od 31 października skierowania na szczepienie przypominające mogą dostać już wszyscy dorośli Polacy, którzy ostatnią dawkę przyjęli przynajmniej pół roku temu. W naszym regionie jest zdecydowanie więcej osób chętnych do przyjęcia szczepionek niż proepidemików, jak choćby na wschodzie kraju. Stąd zainteresowanie dawką przypominającą jest spore. I z punktu widzenia interesu społecznego, to bardzo dobrze.

Jednak coś w systemie szczepień nie do końca działa tak, jak należy. Do swarzędzkiego punktu szczepień, który według serwisu Ministerstwa Zdrowia (pacjent.gov.pl) ma się mieścić w hali SCSiR przy ul. Św. Marcin 1, a mieści się przy pływalni Wodny Raj (ul. Kosynierów, kawałek dalej), w czwartek, 4 listopada 2021, zgłosiło się bardzo wielu chętnych. Było ich tak dużo, że jedna osoba wykonująca szczepienia, o godzinie 11:45 zapraszała do gabinetu zapisanych na godzinę 10:20. Na dodatek, na jedną godzinę zapisać się może.. pięć osób. Jak się można domyślić, czekający, nie chcąc moknąć, chowają się w przedsionku gabinetu, tłocząc się, by wypełnić kwestionariusze wymagane przed szczepieniem. Niewiele ma to wspólnego z zachowaniem reżimu sanitarnego, czy dobrej organizacji.

Można by stwierdzić, że to nic nowego w naszej służbie zdrowia, przecież przywykliśmy do grzecznego czekania w kolejkach. Tylko jakoś nijak to przystoi do wielkich kampanii promujących szczepienia, do zachowania zasad sanitarnych. Po co wobec tego się rejestrować na konkretną godzinę, skoro system zapisów jest fikcyjny, a i tak obowiązuje dobrze znany system kolejkowy.

I naprawdę trudno tu winić obsługę punktu szczepień uwijającą się w pocie czoła, czy też zdenerwowanych, głównie starszych ludzi, którzy stojąc, jeden na drugim, czekają na swoją dawkę szczepienia. Wydawać by się mogło, że minęło już trochę czasu, by dobrze zadbać o organizację szczepień. A jednak nie, system okazał się tekturową atrapą, a sprawne państwo jest już chyba tylko w TVP Info. Szkoda zdrowia, nerwów i czasu oraz wkładania kolejnych argumentów w ręce proepidemików.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Chcesz się zaszczepić przeciw COVID19? To sobie poczekasz w kolejce

Adam Choryński: Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia
Skomentuj