Boisz się koronawirusa? A co myślą inni? Zobacz raport z badań

Epidemia koronawirusa cię martwi? Boisz się? A co myślą inni? Np. o kwarantannie? Albo jak oceniają działania podjęte przez państwo polskie? Czego najbardziej się obawiają? Na te i inne pytania odpowiada poniżej dr Maciej Milewicz z firmy Konsultujemy, główny autor badań: „Opinie i postawy Polaków wobec koronawirusa”. Badanie powstało przy współpracy Fundacji na Rzecz Wsparcia Innowacji w JST oraz firmy Euro Innowacje Software sp. z o.o.

Nie ma prawdopodobnie nikogo, kto pośrednio lub bezpośrednio nie byłby dotknięty problemami związanymi z koronawirusem. Rozmawiamy o tym w rodzinach, w internecie, tymi informacjami codziennie zalewają nas media. Równocześnie musimy uważać na szerzenie się plotek i domysłów, które obecnie mogą wyrządzić jeszcze więcej szkód niż zwykle. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badania „Opinie i postawy Polaków wobec koronawirusa”. Badanie miało charakter popularyzatorski i niekomercyjny. Wykonane zostało bezpłatnie. Wszystkie opinie w nim wyrażane miały charakter dobrowolny i anonimowy. Uznaliśmy, że będzie to dobra okazja do wypowiedzenia się na te najbardziej nurtujące tematy i pokazania tych opinii w większej skali. Jest to również ważny obraz nas samych w tych trudnych i wymagających czasach. Badanie trwało od 16 do 25 marca 2020 r. i jest jednym z pierwszych tego typu badań w Polsce.

Dokonywanie pomiarów w tak szczególnej sytuacji społecznego rozchwiania zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem. Napływające codziennie informacje na temat koronawirusa miały ogromny wpływ na zmianę sytuacji badanych, a co za tym idzie zmianę postaw. Można założyć, że w miarę upływu czasu (a także wypełniania kwestionariusza) rosło poczucie zagrożenia, które w początkowym etapie pandemii było czasem bagatelizowane.

Badanie, które wykonaliśmy nie jest reprezentatywne, ale też nie pretendowało do tego, by takim być. Rzut oka na strukturę respondentów pozwala jednak stwierdzić, że w badaniu wzięła udział dość zwarta próba osób, które są młodsze, dobrze sytuowane, z wyższym wykształceniem, zamieszkujące raczej duże miasta – i co bardzo ważne – pracujące zdalnie w domu. W zdecydowanej większości takimi pracownikami okazały się kobiety.

koronawirus badania raport Milewicz

Sama konieczność pozostania w domu jest przez badanych oceniana pozytywnie. Przeważają opinie, że nie jest to nic specjalnie uciążliwego, a perspektywa spędzenia czasu w mieszkaniu przez kolejne 2 tygodnie budzi wręcz entuzjazm. Nie wiadomo na ile wynika to z faktu zmiany komfortu pracy (na lepszy) czy poczucia, że jedynie w ten sposób możemy obronić się przed wirusem, tym bardziej, że aż 93% popiera zamknięcie szkół i kościołów.

Respondenci bardziej boją się, że zachoruje ktoś z ich bliskich niż oni sami. Prawdopodobnie związane jest to z ich wiekiem. Większość z badanych to bowiem osoby do 34 roku życia, które nie znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem, inaczej niż np. ich rodzice.

koronawirus badania raport Milewicz

Duży niepokój wzbudza pogorszenie sytuacji finansowej, któremu towarzyszy silnie pesymistyczne przekonanie o nadchodzącym kryzysie. Przeważają pozytywne opinie na temat działań państwa w sprawie przeciwdziałania epidemii, choć duża część nie ma w tej sprawie jednoznacznego zdania.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z całym raportem, który jest dostępny tutaj.

Zapraszamy też na nasze profile na Facebooku, gdzie mogą Państwo śledzić informacje na temat innych ciekawych badań społecznych.

https://www.facebook.com/konsultujemycom/
https://www.facebook.com/innowacyjnejst/

dr Maciej Milewicz

/fot. https://www.vperemen.com/ (praca własna) CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons/

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *